Sen stanowi nieodłączny element naszego życia. Jest szczególnie potrzeby do pełnej regeneracji organizmu. Jednak bardzo duże grono osób zmaga się z zaburzeniami snu, które utrudniają zasypianie. Jest to bardzo powszechny problem, który dotyka ludzi w każdym wieku, w tym również dzieci. Szacuje się, że 20–30% dzieci w wieku 1–3 lat ma kłopoty z zasypianiem i częstymi pobudkami w nocy. Z kolei u 15% dzieci w wieku 4–10 lat rodzice zgłaszają różnego typu opór przed położeniem się spać, a 9–13% nastolatków spełnia kryteria bezsenności przewlekłej.
Jakie są przyczyny bezsenności u dzieci?
Przyczyny bezsenności u dzieci mogą być różnorodne. Jednak najczęstszym powodem, zwłaszcza wśród małych dzieci jest rozpamiętywanie przykrych zdarzeń, które wydarzyły się w ciągu dnia. Zaburzenia snu są również spowodowane przyjmowaniem środków psychogennych.
Skutki bezsenności
Brak snu może wywoływać wiele nieprzyjaznych dla zdrowia skutków. Przede wszystkim objawia się zmianami w wyglądzie, do których można zaliczyć podkrążone oczy czy ziemistą cerę. Jednak bezsenność powoduje również problemy z uczeniem. Utrudnia zapamiętywanie, powoduje dekoncentrację, a co gorsza rozdrażnienie i huśtawki nastroju. Niestety lekceważenie tych symptomów skutkuje nasileniem objawów, prowadząc nawet do stanów depresyjnych, lękowych czy nerwic.
Jak zatem radzić sobie z bezsennością u dzieci?
Zacznijmy od wyeliminowania drzemek w trakcie dnia. Organizm szybciej odczuje zmęczenie, a tym samym potrzebę snu. Zadbajmy również o aktywność fizyczną naszej pociechy. Wpłynie ona nie tylko na lepszą kondycję ciała, ale również będzie symptomem do odpoczynku i regeneracji organizmu. Oczywiście równie istotna jest odpowiednia dieta, zwłaszcza przed snem. Unikajmy podawania dziecku ciężkostrawnych potraw czy przekąsek tuż przed snem. Zadbajmy więc o to, aby kolacja była lekka. Ponadto przyjazny sen wspomoże cisza oraz ciemność sypialni. W tym celu wyłączmy wszelkie sprzęty czy urządzenia elektroniczne, które są niewątpliwie jedną z głównych przyczyn bezsenności. Warto również zadbać o odpowiednie podłoże dla ciągle rozwijającego się dziecka. Odpowiednio dobrany materac z pewnością ułatwi zaśnięcie. Materac dla dziecka powinien stanowić stabilne podparcie dla kręgosłupa oraz zapewniać wygodę i komfort podczas snu. Ważną kwestią są również kwestie higieny, dlatego zaleca się, aby materace dla najmłodszych były wykonane z materiałów o właściwościach antyalergicznych i bakteriobójczych tj. lateks lub nowoczesne pianki wysokoelastyczne i termoelastyczne.