Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia dieta niewątpliwie wpływa na zdrowy, przyjazny sen. Dlatego, niezwykle istotne jest to, co i ile zjemy na kolację. Jest wiele czynników, które wpływają na zdrowy i odprężający sen, jednym z nich jest na pewno odpowiednia dieta.
Ilość jedzenia a jakość snu
Ilość spożywanego ostatniego posiłku nie powinna być większa niż 20% dziennego jedzenia. Nadmiar spożytego na noc jedzenia wpływa na zaburzenia snu, a tym samym bezsenność. Wówczas mózg nie jest w stanie się w pełni zrelaksować i odpowiednio odpocząć. Z kolei to prowadzi do niewyspania się i odczucia zmęczenia kolejnego dnia. Dlatego musimy zadbać o to, by porcje nie były zbyt duże, a składniki – lekkostrawne i zbilansowane.
Czego nie jeść przed snem?
Przede wszystkim należy wyeliminować potrawy tłuste i smażone. Otóż spożywanie takich dań sprawia, że temperatura ciała oraz krążenie zwiększa się, przez co możemy odczuwać problemy z zasypianiem. Podobne objawy występują również po napojach kofeinowych i alkoholu, dlatego również ich spożywanie nie jest wskazane. Warto ograniczyć jedzenie produktów bogatych w kwasy tłuszczowe, czyli m.in., sera żółtego, czerwonego mięsa oraz tłustych wyrobów mlecznych. Nieodpowiednie będą również, biały ryż, mąka, makarony czy słodycze.
Jakie potrawy będą odpowiednie na kolację?
Zacznijmy od tego, że zaleca się spożywanie ciepłych płynów na kolację. Mowa tutaj głównie o herbatkach ziołowych, np. mięty, rumianku, melisy czy lawendy. Zioła wspomagają prawidłową pracę wątroby. Z kolei, jeśli chodzi o potrawy, warto wzbogacić dietę o produkty tj., pieczywo ziarniste, makarony z pełnej mąki, kasze i warzywa. Oczywiście najzdrowiej jest jedzenie dań gotowanych na wodzie czy parze. Ponadto ciekawą propozycją na kolację będzie sałatka warzywna z kurczakiem, naleśniki z twarogiem lub np., makaron razowy z owocowym sosem. Oczywiście złotą zasadą jest jedzenie kolacji na ok. 2-3 godziny przed snem. Wówczas organizm ma jeszcze wystarczającą ilość energii, aby przetworzyć spożyty pokarm.
Pamiętajmy, że zła dieta może być przyczyną bezsenności, a ta z kolei może doprowadzić do chorób z nadciśnieniem, miażdżycy czy zawałów serca.