Paraliż senny jest naturalnym zjawiskiem zachodzącym w naszym organizmie, kiedy śpimy. To dzięki niemu możemy się uchronić przed niekontrolowanymi ruchami podczas snu, do których można zaliczyć m.in., chodzenie, czy bieganie, a jak wiadomo często w naszych wizjach sennych, dochodzi do takich czynności. W takim razie czym dokładnie jest paraliż senny i jakie są jego przyczyny?
Paraliż senny – kiedy występuje?
Paraliż senny pojawia się w momencie kiedy kiedy nasz umysł wybudzi się wcześniej niż ciało, które za nim nie nadąża. Następuje wtedy porażenie mięśni przy jednoczesnym stanie pełnej świadomości umysłu. Jest to spowodowane zahamowaniem neuronów w rdzeniu kręgowym, które odpowiedzialne są utrzymywanie napięcia mięśniowego. Wówczas osoba śpiąca ma ograniczone ruchy. Objawia się to również niemożliwością mówienia oraz utratą czucia w rękach i nogach. Osoba śpiąca popada wówczas w bezwład ciała. Często towarzyszą temu uczucie strachu i przerażenia. Jedyne mięśnie, które człowiek jest w stanie wtedy kontrolować to mięśnie oddechowe i gałek ocznych. Co gorsza, możemy doznać wtedy halucynacji wzrokowych, słuchowych i dotykowych. Ponadto w takiej sytuacji często nasz oddech jest przyśpieszony.
Jakie są przyczyny paraliżu sennego?
Pewnie wielu z nas zastanawia się co, może doprowadzić do takiego stanu. Otóż dzieje się tak, kiedy nasz mózg zaczyna wysyłać impulsy w nieodpowiednim momencie, tj., podczas nagłego wybudzenia z fazy REM. Paraliż senny ma zatem miejsce w chwili zasypiania lub w sytuacji, kiedy nasze ciało przechodzi w fazę REM. Co ciekawe paraliż częściej dotyka osoby młode niż starsze, jednak nie ma na to logicznego wyjaśnienia. Na taki stan może mieć również wpływ nieregularny lub niewystarczający sen, lub częsta zmiana miejsc, w których jest różnica czasowa. Ponadto długotrwały stres bądź zażywanie leków i środków psychoaktywnych może również przyczyniać się do powstawania paraliżu sennego.
Stan paraliżu sennego trwa zwykle krótko i samoistnie przechodzi po kilku minutach, jednak niejednokrotnie budzie wiele obaw i paniczny strach. Często w tym przypadku warto wykonać głębokie wdechy i wydechy oraz, mimo że to niemożliwe w tym stanie, starać się poruszyć kończynami, po to, by wysłać bodziec do naszego mózgu, że ciało już się obudziło.