Sny należą do dziedziny, która nurtuje obecnych psychologów, psychiatrów oraz filozofów. To tematy, które były przedmiotem rozmów już w czasach starożytności. Wówczas wierzono, że sny są proroczymi znakami od bogów. Zjawisko marzeń sennych ciekawiło naukowców każdej z epok. Na przestrzeni lat powstało wiele różnych poglądów związanych z tym pojęciem. Zatem skąd się biorą sny? Jakie są teorie powstawania snów?
Teorie powstawania snów
Przełom nastąpił w XIX wieku za sprawą Zygmunta Freuda znane neurologa i psychiatry. Odkrył on, że sny są obrazem naszych wewnętrznych pragnień. Niestety teoria ta została obalona przez naukowców z USA w latach 70. wieku XX. Odkryli, że marzenia senne mają podłoże biologiczne i powiązane są ze środowiskiem, w jakim żyjemy. W ich tworzeniu istotną rolę odgrywają przede wszystkim silne emocje, które przeżywamy. Uczeni udowodnili również, że dorośli śnią głównie o rzeczach ze świata rzeczywistego, natomiast przedmiotem snów wśród dzieci są wydarzenia i postacie fantastyczne.
Czym tak naprawdę są sny?
Jest to stan czynnościowy mózgu, który powstaje podczas spoczynku ciała. Są to wizje, na które oddziałują zdarzenia mające miejsce w naszych codziennym życiu oraz niepowiązane obrazy, zakodowane przez nasz mózg. Te czynniki mają wpływ na nasz stan emocjonalny i zmysły. Sny często bywają bardzo realistyczne. Powstają w umyśle, nad którym człowiek w trakcie nocy ma ograniczoną kontrolę. Co ciekawe, wielu ludzi uważa, że nie ma snów. Jest to jednak bardzo mylne stwierdzenie. Naukowcy dowodzą, że człowiek ma kilka snów, ale problem polega w tym, że nie każdy umysł jest w stanie je pamiętać po przebudzeniu. Sen składa się z kilku faz, które powtarzają się cyklicznie ok. 4-6 razy w trakcie nocy. Najważniejszą z nich jest tzw. faza REM, która zwykle trwa do 30 minut. Wówczas mięśnie są rozluźnione, ale mózg jest cały czas aktywny i pracuje tak, jak na jawie. Ten stan powoduje, że wtedy zaczynamy śnić.
Do tej pory nie da się jednoznacznie stwierdzić, dlaczego śnimy. Od wieków ludzie zastanawiają się, skąd się biorą sny. Warto natomiast dbać o swój sen, który stanowi dla naszego zdrowia podstawę prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia.